+905335487945

Kar Küfü’ne Dikkat!

Kar Küfü’ne Dikkat!

Kar Küfü’ne Dikkat!

Mevsimsel koşulların değişmesiyle yağan kardan dolayı ve karın uzun süre toprak üstünde kalmasıyla meydana gelen bir mantar hastalığı olan Kar Küfü çim alanlarını tehdit etmeye başladı.

Kış mevsimine bağlı olarak yağan karın çim alan üzerinde uzun süre kalması özellikle drenajı zayıf  bahçeler için büyük sorun teşkil etmekte. Bu sorunla karşılaşmamak için karların eridiği dönemlerde çimlerinizi hızlıca kontrol etmeyi ihmal etmeyiniz.

Çim içinde açık sarı renkli halka oluşumları gözlerseniz ve çimler bir birlerine yapışmış gibi görünüyorsa kolları sıvamanız gerekmektedir. Önce çim alanınızı komple yelpaze ile havalandırın ve ardından biçin, havasızlıktan oluşan mantar bu işlemler ile yok olacaktır. Mantarın oluşmasına en büyük etken olan ıslaklık, biçilen çim alan daha hızlı kuruyacağından azalacak ve bu durumda hastalığın ilerlemesi de yavaşlayacaktır.

Bu işlemlerden sonra mümkünse o alanları bir de mantar ilaçlarıyla ilaçlayın veya ilaçlattırın. Aksi takdirde yağacak yağmur ve karlarda sorun büyüyerek devam eder. Uzamaya başlayan ve hava almayan çim hastalıktan kurtulamaz.

Bahçelerinizdeki her türlü sorun için bize ulaşabilirsiniz.

Mail adresimiz; info@trakyapeyzaj.com

Yorum Yok