+905335487945

Çim’de Görünen Hastalıklar, Zararlılar ve Tedavi Yöntemleri

Çim’de Görünen Hastalıklar, Zararlılar ve Tedavi Yöntemleri

Çim’de Görünen Hastalıklar, Zararlılar ve Tedavi Yöntemleri

Çim bitkisi, diğer bitkilere göre daha fazla hastalığa maruz kaldıklarından dolayı bahçe sahipleri için bazen dert kaynağı olurlar.

Çim alanlar için en büyük düşman yabani otlardır. Bu yabancı otlar kolayca büyümektedir ve özellikle bol su ve gübre desteği ile çim alanların içinde kolayca kendilerine yer edinirler. Bu istilacılar çim alan için uygulanan besin ve suya ortak olurlar. Zararlı otlar yoğun kökleri ile çim köklerini sıkarlar, bazı türlerin geniş yaprakları çimlerin üzerini kaplarlar ve çimlerin havasızlıktan ölmesine sebep olabilirler.

ÇİM TOHUMU NASIL VE NE ZAMAN ATILMALIDIR?

Temiz ve sağlıklı bir çim alan için iyi ve kaliteli bir ön hazırlık yapılmalı, tohum ekim işlemi aceleye getirilmemeli ve mevsimsel en uygun şartlar sağlandığında tohum ekme işlemi gerçekleştirilmelidir. Dışarıdan getirilen tesviye ve kapak toprakları yayıldıktan sonra kesinlikle bir süre bekletilmeli ve taşıdığı yabani ot tohumları filizlenince bu yabani otlar çimden ayıklanmalıdır. Toprak Herbisitler (ot öldürücüler) dikkatlice kullanılarak kontrollü bir şekilde yabancı otlardan arıtılmalıdır.

trakya peyzaj

Tohumdan çimlendirme için en uygun şartlar sonbahar aylarında oluşur. Serin iklimlerde eylül, daha ılıman veya sıcak bölgelerde ekim, hatta kasım ayı çim ekimi için en ideal zamanlardır.

YABANİ OTLAR NASIL ÖNLENİR?

Bahçenin çim ekilmeyen sebze, meyve bahçesi gibi bölgelerinde kesinlikle yabani ot tutulmamalı ve olanlar tohuma kaçmadan hızlı ve düzenli şekilde ayıklanmalıdır.Düzenli biçim de yabani otların tohuma kaçmasını önleyerek problemi büyük ölçüde azaltılmış olur. Biçilen artıklar daima sahadan uzaklaştırılmalıdır. Çim biçme makinalarında mutlaka ot toplayıcı sepet kullanılmalı ve bu sepet de alandan uzakta tutulmalıdır. Çim saha kuru yaprak ve bitki artıkları devamlı olarak özenli şekilde temizlenmelidir. Bu artıklar hem çimleri havasız bırakır, hem de çürüme sırasında her türlü hastalık ve zararlılara zemin hazırlayarak olumsuz etkiler yaratabilir. Azot bakımından zayıf topraklarda özellikle yonca türü otlar sahayı çabucak istila edebilmektedir. Yaz sıcaklarında çimler sararıp solarken yoncalar yemyeşil adacıklar meydana getirmektedir. Bu durumda sahayı azot oranı fazla bir çim gübresi ile takviye edilmeli ve toprak azotlu çim gübresi ile takviyesi sağlanmalıdır.

HERBİSİT (Ot öldürücü) ÇEŞİTLERİ VE KULLANIM ŞEKİLLERİ

Herbisit ile karışım halindeki çim gübreleri kullanmak yabani ot sıkıntısına en iyi çare olabilir. Granül şeklindeki bu gübreler tavsiye edilen oranda çimlere serpilir. Böylece aynı anda hem besin verilmiş, hem de otlarla mücadele yapılmış olur. Bu yöntem biraz pahalıdır. Ancak daha kontrollü kullanılabildiği için az risklidir. Sıvı ilaç kullanılacaksa 10 – 15 gün evvelden çimlere sıvı gübre verilerek kuvvetlendirilir. Sıvı ilaç ölçüsüne uygun olarak suyla karıştırılır ve bir pompa ile çimlere eşit oranda püskürtülür. Tek tük bitkiler bahçe merkezlerinde satılan hazır spreyler kullanılarak veya sulandırılmış ilaç sadece o bitkilere püskürtülerek yok edilebilir.

Bu uygulamalardan anında netice beklememelidir. Verilen ilaç önce bitkilerin yaprakları tarafından emilir ve köklere yollanır. Bir süre sonra kökler çürür ve toprak üstündeki bitki ölür. Bu 1-2 haftayı bulabilir. Bütün bu ilaçlar sadece çime benzemeyen geniş yapraklı otlara karşı etkilidir. Turp otu, hindiba, devedikeni, kuş otu gibi çim formundaki çayır otları ve ayrık gibi bitkiler bu dozdaki ilaçtan hiç etkilenmezler. Onları öldürecek miktarda ilaç aynı zamanda çimleri de yok edeceği için kullanılamaz. Bu otlara karşı ne yapılabilir? Yıllık çayır otları düzenli biçilme ile kısa sürede kaybolurlar. Ancak ayrık otu gerçek bir baş belasıdır. Ön hazırlık sırasında en küçük bir kök dahi bırakılmadan ayıklanmalı veya ilaçla yok edilmelidir. Daha sonra çıkanlar sadece elle sökülebilir ama tamamen kurtulmak neredeyse imkansızdır.

ÇİM ALANLARDAKİ BAŞLICA PROBLEMLER

YOSUN

Özellikle rutubetli ve gölge alanlarda, ağaç diplerinde yosun ve liken problemi çok görülür. Yosunlu sahadaki çimler ölür ve yazın kellikler oluşur. Buralar güzelce kazınır ve yeni çim ekilebilir. Veya yosun ilacı tatbik edilir.

BAL MANTARI

Çok sık görülmez ama öldürücüdür. Çim sahada çok düzgün daire şeklinde bir alan meydana getirecek şekilde bej rengi mantarlar çıkar. Bu halkanın çevrelediği sahanın çimleri tamamen ölür. Sebebi çim ekilmeden önce toprağın derinlerinde çürümüş veya çürümekte olan ağaç kökleri ve dalları, inşaat artık ve molozlarının bırakılmasıdır.Bu sahalar derince kazılarak bütün artıklar temizlenir. Taze toprak ile yeniden çim ekilir.

SARARMIŞ ÇİMLER

İyi bakıldığı halde bazen çimler yer yer sararır. Bahçede evcil hayvan dolaşıyorsa muhtemel sebep hayvanların idrarı olabilir.

DRENAJ

Drenaj problemi varsa çimler zayıf ve renksiz olur. Kolayca çürüyebilir.

trakya peyzaj

ÇİM ALANLARDA MEYDANA GELEN HASTALIKLAR

Pythium Blight

Nisan ve Ekim ayları arasında havaların sıcak seyrettiği dönemlerde görülür. Açık kahve düzensiz lekeler halindedir. Çim yaprakları yatar.

Susarium Blight

Haziran ve Ağustos ayları arasında yuvarlak hilal şeklinde lekeler görülür. Ölü çim tırmıkla temizlenerek, 10-14 gün arayla 2 defa gerekli ilaçlama yapılmalıdır.

Dollar Spot

Eylül ve Ekim aylarında çim üzerinde 15 cm çapında kahve-saman renkli dairesel leke oluşumları görülür. Çim kuru tutulmalı, haftada 1-2 defa sulama yapılmalıdır. 7-10 gün ara ile iki kez ilaçlama yapılmalıdır.

Kahverengi Yama Hastalığı

Yüksek nem ve sıcak nedeniyle yaklaşık 30 cm çapında kahverengi dairesel lekeler oluşur. Bu bölgelerde çimler ölür. 7-10 gün arayla 3 veya 4 kez ilaçlama yapılması gerekir. Çim alan bir süre kuru bırakılmalı. Haftada 1-2 kez su verilmelidir.

Septoria (Yaprak Lekesi)

İlkbahar ve sonbaharda görülür. Yaprak uçları sarı-gri kenarları kırmızı veya sarı renk alır. 7-10 gün arayla ilaçlama yapmak gerekir.

Rust (Küf)

Nemli havalarda çim yaprakları açık yeşil, sarı, portakal rengi tozla kaplanır. İlaçlamanın yanı sıra çim azotla beslenerek büyüme hızlandırılmalı ve sık sık biçilmelidir.

Nematod

Çim kökleriyle beslenen mikroskobik kurtlardır. Çim ekiminden önce toprağın fumige (dezenfekte) edilmesi gerekir.

Çim Kurtları

Yaz başından itibaren ayda 1 kez ilaçlama yapılmalı, ilaçlamadan sonra çim 3 gün boyunca sulanmamalı ve biçilmemelidir.

Grubs

Çim köküyle beslenen böceklerdir. İlaçlama yapılmalıdır. İlacın çimin kök bölgesine ulaşması için 1 saat içerisinde sulama yapılmalıdır.

Yorum Yok